Nieprzerwanie od 1971, corocznie w różnych zakątkach świata odbywają się Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie, organizowane przez WMTS - World Medical Tennis Society (http://www.wmtstennis.org/). Pierwszy turniej odbył się w Monte Carlo. Obecnie do Stowarzyszenia należy 38 państw, większość z Europy, ale są też m.in.: Australia, Argentyna, Brazylia, Peru, Japonia, Iran, Tajwan. Polska była gospadarzem MŚ w 2005 roku (Gdynia). Mistrzostwa trwają z reguły tydzień. Początkowo mogli w nich startować tylko lekarze (z wykluczeniem dentystów), ale zasada ta została zniesiona i obecnie dentyści są pełnoprawnymi uczestnikami. Mecze tenisowe odbydywają się w singlu, deblu i w mikście. W grze mieszanej 1 osoba z duetu może nie być lekarzem. Rozgrywane są także turnieje pocieszenia oraz Nation Cup (Puchar Narodów na wzór Pucharu Hopmana). W trakcie każdych zawodów odbywa się konferencja naukowa, imprezy towarzyszące, wycieczki krajoznawcze.

 


W 2019 roku w Wilnie (49. MŚ) nasza narodowa drużyna kobiet w składzie: Olesja Szpak, Agata Wojciuk, Anna Komar, Agnieszka Widziszowska, Grażyna Martini - Kamińska i Bożena Kędzierska wygrała po dramatycznych bojach Nation Cup – po raz pierwszy w 49-letniej tradycji tych zawodów. Okazałe trofeum będzie gościło w Polsce przez rok, aż do następnych MŚ. Władze WMTS przyznały Polsce organizacje mistrzostw w roku 2024 – to wielkie wyróżnienie i jednocześnie wyzwanie.
Następne 50. Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie odbędą się w 2020 roku w październiku w Turcji (Antalya). Więcej informacji na stronie http://www.wmtstennis.org/ (dostęp do niektórych działów wymaga zalogowania; login: wmts, hasło: mccampbell).

 

 

NAJBLIŻSZE MŚ LEKARZY:

 

50th WMTS Congress and Championship
Host Country: Turkey
October 10-16, 2020
Location: Antalya

http://www.wmtsturkey.com/

 

51th WMTS Congress and Championship
Host Country: USA
October 2-8, 2021
Location: Orlando, Florida

 

52th WMTS Congress and Championship
Host Country: Germany
Location: Bonn

 

 


Relacje, wyniki, zdjęcia z poprzednich MŚ:

49. MŚ Wilno 2019

- 48. MŚ Malta 2018

- 44. MŚ Bali 2014

- 43. MŚ Jurmala 2013

- 40. MŚ Bańska Bystrzyca 2010

- 35. MŚ Gdynia 2005


Medaliści MŚ -> TUTAJ