Historyczne zdjęcia -> tutaj

 

Pierwsze w historii lekarskiego sportu Mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym odbyły się w 1991 roku w Olsztynie. Ich pomysłodawcą i organizatorem był Prezes Olsztyńskiego Towarzystwa Tenisowego, laryngolog Zbigniew Frenszkowski. Ilu lekarzy w Polsce gra w tenisa i jaka ich część wyrazi ochotę uczestnictwa w turniejowej rywalizacji, była dla organizatorów wielką niewiadomą. Zgłosiło się 24 kolegów z różnych stron Polski, ale już od 1992 roku ilość uczestników corocznie się zwiększała, aby podczas XII Mistrzostw Polski w Bytomiu zgromadzić rekordową liczbę 168 lekarzy, w tym 25 pań.

 

Przez pierwsze 5 lat kolejne Mistrzostwa Polski odbywały się w Olsztynie. Jednocześnie od 1993 roku powstawały nowe prężne ośrodki ruchu tenisowego lekarzy. W Szczecinie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Stalowej Woli, na Śląsku, a ostatnio również w Warszawie i Częstochowie.

 

 

Organizatorzy kolejnych letnich Mistrzostw Polski:

 

Rok 1996 Gryfino Dyrektor turnieju - dr Maciej Mrożewski
Rok 1997 Łódź Dyrektor turnieju - dr Andrzej Jasiński
Rok 1998 Wrocław Dyrektor turnieju - dr Andrzej Pozowski
Rok 1999 Olsztyn Dyrektor turnieju - dr Zbigniew Frenszkowski
Rok 2000 Gryfino Dyrektor turnieju - dr Maciej Mrożewski
Rok 2001 Wrocław Dyrektor turnieju - dr Andrzej Pozowski
Rok 2002 Bytom Dyrektor turnieju - dr Józef Herman
Rok 2003 Warszawa Dyrektor turnieju - dr Krzysztof Migała

 

Organizatorzy halowych Mistrzostw Polski:

 

Rok 1996 i 1998 Poznań Dyrektor turnieju - prof. Zygmunt Przybylski
Rok 2002 i 2003 Stalowa Wola Dyrektor turnieju - dr Jacek Kowal i dr Alfred Micał
Rok 2004 Gliwice

Organizator FUH RADEX przy współpracy Śląskiej Izby Lekarskiej.

Dyrektor turnieju Wojciech Radomski

 

Dwukrotnie turnieje ogólnopolskie "Nexter Cup" zorganizował w Krakowie dr Marcin Wroński przy współudziale dr Marka Filipka, a w 2003 roku w Częstochowie dr Lesław Rudziński.

 

Ogólnopolski Turniej Halowy w Pabianicach zorganizowała w 2003 roku Łódzka Izba Lekarska pod kierunkiem dr Janusza Malarskiego.

 

Bujny rozwój lekarskiego sportu tenisowego stworzył konieczność ujęcia go w ramy organizacyjne. Dlatego w 1999 roku powołano do życia Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy z siedzibą w Olsztynie. Jest ono zarejestrowane w sądzie jako stowarzyszenie kultury fizycznej, posiada własne konto bankowe a ostatnio również stronę internetową.

 

Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu Członków Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy powołano władze w następującym składzie: Zbigniew Frenszkowski - prezes zarządu, Maciej Mrożewski - wiceprezes, Magnus Pawełczyk - sekretarz, Andrzej Jasiński - skarbnik, Janusz Malarski - członek zarządu.

 

Z powodu przewlekłej choroby, a później śmierci znakomitego lekarza, wspaniałego człowieka, tenisisty i działacza sportowego, jakim był Magnus Pawełczyk, obowiązki sekretarza od 2001 roku przejął prezes.

 

Zarząd opracował jednolity regulamin i system punktacji. Układa listy rankingowe, wyłania reprezentację Polski w Pucharze Narodów. Zgłosił również oficjalnie akces P.S.T.L. do Światowego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy. Przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy kol. Bogdan Ostapowicz zorganizował w sierpniu 2001 w Singen (Niemcy) międzynarodowy turniej, w którym wzięło udział ponad 30 lekarzy z Polski.

 

Od 2000 roku, w sposób zorganizowany polscy lekarze uczestniczą w odbywanych corocznie od 1976 roku Mistrzostwach Świata (w latach 90-tych pojedyncze osoby z Polski brały udział w tych imprezach, a w 1998 roku kol. Jolanta Kloc zdobyła tytuł wicemistrzyni świata).